قربانی

موحد آن کسی نیست که فقط در فکرش موحد باشد، یعنی بتواند برای توحید دلیل بیاورد، برای توحید کتاب بنویسد، در باب توحید سخنرانی کند، در راه توحید مباحثه کند، هر کسی با او مباحثه کند جوابش را بدهد. البته این یک مرحلة  توحید است، لازم هم هست. اما توحید آن وقت برای انسان توحید واقعی است که تا آن اعماق روحش نفوذ کرده باشد، یعنی غیر از خدا چیزی را نبیند و چیزی را نخواهد و از چیزی نترسد.

اگر انسان به حدی رسید که غیر از رضای خدا هیچ چیزی را نخواست و هرچه را که خواست به آن دلیل خواست که رضا خدا در اوست، موحد واقعی است؛ یعنی اگر سر سفره هم نشست فکر می‌کند که الآن رضای خدا در این است که من غذا بخورم یا نه؟ اگر حساب کرد رضای خدا در این است  که من این غذا را بخورم چون غذا حلال است، من هم گرسنه هستم و به غذا  احتیاج دارم، باید غذا بخورم تا نیرو بگیرم تا بتوانم وظایف خودم را در  راه رضای خدا انجام بدهم پس می‌خورم، و اگر از هیچ چیزی غیر خدا هم نترسید و باک نکرد و اگر در راه خدا از هیچ چیزی مضایقه نکرد، به چنین فردی می‌گویند موحد عملی.

 همان‌طوری که دیدیم ابراهیم از جانش به هیچ شکل مضایقه نکرد، او را در آتش‌ها انداختند اهمیت نداد. او آماده بود برای اینکه در این آتش‌ها کباب بشود. ابراهیم از مالش گذشت. یعنی هر چه داشت همه را گذاشت و از سرزمین اصلی خودش مهاجرت کرد.از همۀ اینها بالاتر این بود که از فرزندش در راه خدا گذشت،حاضر شد در راه خدافرزند خودش را قربانی کند. من نکتۀ اصلی را همین جا می خواهم عرض کنم.

 مسئلۀ فدا کردن فرزند به دو شکل میتواند باشد....

  شهید مطهری،مجموعه آثار 25،ص 110

 ...............................................................................................................................................

 یک پیشنهاد: اگر چه کار خیر حلاوت دارد امّا وقتی به صورت جمعی و هیئتی انجام می شود آثار شیرین آن بیشتر می شود. پیشنهاد می کنم رفقاء با مشارکتی مالی، برای قربانی گوسفند و توزیع آن بین فقراء، به تقرّبی جمعی  اقدام کنیم. اگر چه انجام  این امر متناسب با روز عید قربان بود اما به علت تصمیم گیری و اطلاع رسانی دیر هنگام این برنامه را برای روز جمعه پیش بینی کردیم. علاقمندان نام و میزان مشارکت خود را در این امر، به صورت نظر خصوصی یا عمومی اطلاع دهند.

 

  و من الله التوفیق

/ 4 نظر / 3 بازدید
یاس

سلام انتظارمیرفت دوستان هیاتی بیشتر ازاین مراسمات استقبال کنند.به راستی ما را چه شده است؟!؟!

بحرینی

بنده نیز انشاالله هستم. مبلغ واریز شد.

محمدرضا

مبلغ واريز شد

م

با تشکر از دوستان. انشاالله مشارکت خواهم کرد.