نشریه جدید هیئت با مطالبی نو و چاشنی مستند اردوی مشهد

به دنبال همسفر:

زمانی که نیت و مسیر و مشی خود را تعیین کردیم، دنبال همراه و همسفر بودیم، کسانی که همفکر و هم دغدغه خودمان باشند. چرا که سفر بدون همراه و توشه راه سخت خواهد بود. نمیخواستیم تنها باشیم و تنها مسیر را طی کنیم. به دنبال همسفرانی بودیم که با کمک خدا و همیاری یکدیگر، توشه ی راه راه را برداریم و سفر را آغاز کنیم و اگر در این مسیر خسته شدیم دست یکدیگر را بگیریم تا از دیگران باز نمانیم.

ابتدا جائی که این همسفران تعیین میشدند محدود به مکان و زمان خاصی-هیات مکتب الشهدا-بود. اما گذر زمان و مقتضات آن، این مکان مقدس را از ما گرفت. ولی همه ی این اتفاق بد نبود، چرا که درسهای زیادی به ما داد یکی از این درسها این بودکه به ما فهماند برای انتخاب همسفران نیازمند آن نیستیم که محدود به مکان و زمان باشیم بلکه باید قلبا به دنبال ا این همسفران باشیم هرچند اندک...

کم کم سفر را شروع کردیم به امید اینکه روزی به مقصد نهایی و هدف نهایی برسیم. در طول سفر گاهی تند حرکت می­کنیم و گاهی کند. اما مهم است که از حرکت باز بایستیم، چرا که اگر از حرکت بایستیم دیگر رودخانه نیستیم که به امید دریا حرکت کنیم، مردابی هستیم که در سرجای خود می مانیم و از درون تهی می شویم. یادمان هم باید باشد که تنها نیستیم و همسفرانی داریم که نه تنها باید به حرکت خودمان، که به حرکت آنان نیز کمک کنیم تا در نهایت به دریا برسیم.

اما توشه ی راه را چه کنیم؟!

خدای متعال برای ما راه نما و راهکارایی قرار داده است، حال این به عهده ی ماست که با استفاده ی مناسب از آنها توشه ی راه خود را بسازیم و حرکت خود را تند نماییم. حال با همسفران خود بر آن شده ایم تا با استفاده از الطاف الهی(قرآن و ائمه)توشه ی راه خود را به صور مختلف بسازیم تا هم به رشد خود کمک کنیم و هم به همسفرانمان...

در هر زمان، با توجه به نیاز خود و همسفران، ابزارها متفاوت است تا بتوان توشه ی مناسب را برداشت. شاید در این زمان، بیش از هر زمان دیگری نیاز به خودسازی و تغذیه ی فکری داشته باشیم چرا که اگر خود را نسازیم در هجوم اطلاعات، عقیده ها و شبهات فرو خواهیم رفت بدون اینکه راه را از بیراهه تشخیص دهیم و ناخودآگاه از مسیر خارج خواهیم شد و به بیراهه خواهیم رفت. وای از آن روز... وای از سقوط...

 

الف) شماره جدید نشریه هیئت مکتب الشهدا ( بهار 1391 )

باز با یک شماره جدید از گاهنامه هیئت مکتب الشهدا برگشتیم. به لطف خداوند شماره ی دوم نشریه ی هیات مکتب الشهدا چاپ شد.

1-     برای انتشار این شماره از گاهنامه، تغییرات عمده ای در مطالب دادیم.

  •  تعدادی از دوستان گله داشتند که حجم مطالب زیاد است و چینش آنها ناهماهنگ، و عده ای نیز به کوچک بودن فونت استفاده شده در متن گلایه داشتند و...
  •  در این شماره سعی کردیم مطالب را در چهار بخش کلی کوثر (ویژه قرآن و اهل بیت)، جامعه، فرهنگ و ادبیات، اخلاق و تربیت سامان دهی کنیم
  •  سعی کرده ایم مطالب کوتاهتر و متناسب با حوصله دوستان باشد..
  • فونت مطالب بزرگتر و خواناتر گردید.
  •  جهت تنوع محتوا، قسمتهای ادبیات، سینما، طنز و... اضافه شده است.

 2-      فهرست مطالب این شماره عبارتند از:

به امید دیدار در حریم یار / فهیمه چایفروش

کوثر       

گل واژه های قرآنی / سیدمحمد صادق ساداتی

امامان بانک و بیمارستان نیستند/ فاطمه اسلامی

معلم اخلا ق/ سید حسن خمینی/ انتخاب: محمد حسن بحرینی

شعر: در محضر امام رضا / از خادمان هیئت

نقاره خانه امام رضا / محمد رضا رنجبر

معرفی کتاب: انسان 250 ساله / انتخاب: حسین افسری

ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س) / امام موسی صدر/ انتخاب: محمد حسن بحرینی

جامعه

جامعه عنکبوت های دنیا ( شناخت عرفان حلقه) / انتخاب : حسین افسری

معرفی کتاب: چرا درمانده ایم / روح الله دیداری

استراتژی اسلام در اجتماع؛ جماعت در مقابل جمعیت/ محمد رضا زایری/ انتخاب: محمد حسن بحرینی

چه می کردیم؟ اگر من و تو جای پیامبر بودیم! / جلال رفیع

معرفی کتاب: ایران بین دو انقلاب / علی ابراهیم پور

روش تحلیل سیاسی / زکیه نژاد اصغری

فرهنگ و ادبیات

معرفی فیلم: سلام بر فرشتگان / کارگردان: فرزاد اژدری

معرفی فیلم: ضد گلوله / کارگردان: مصطفی کیایی

معرفی فیلم: شور شیرین / کارگردان: جواد اردکانی

معرفی فیلم: بوسیدن روی ماه / کارگردان: همایون اسعدیان

معرفی فیلم: پیشونی سفید / کارگردان: سید جواد هاشمی

معرفی فیلم: روزهای زندگی / کارگردان: پرویز شیخ طادی

معرفی چند کتاب: دستور سرآشپز کتاب /آقای حسینی راد

حکایت کوتاه : مقصر / علی ابراهیم پور

زندگی مثل چای است/ از خادمان هیئت

نمایشنامه : روزمرگی / از خادمان هیئت

طنز: بیترین های سال 90/ از خادمان هیئت

متن کوتاه ادبی : دلتنگی / بخشی از فیلم «خداحافظ رفیق»

اخلاق و تربیت

آیا نیاز است محبت به فرزندانمان را اظهار کنیم؟ / فهیمه چایفروش

روز از نو؛ روزی از نو / فهیمه چایفروش

فضول و عقول / آیت الله جوادی آملی

پایان

عکسهایی از فعالیتهای هیئت

شعر: آخر الزمان است

 

ب) مستند اردوی مشهد سال جاری (اردبیهشت 91)

در کنار نشریه، DVD مستند اردوی مشهد سال جاری( اردبیهشت 91) که به همت آقای سلیمانی تهیه شده است، به عنوان هدیه فرهنگی، همراه نشریه ارسال خواهد شد.

 

ج ) ارسال کتاب های ویژه با پست

در ارتباطهایی که با دوستان داشتیم متوجه شدیم با وجود علاقمندی آنها به مطالعه برخی کتابها، امکان تهیه و خرید آنها را ندارند. لذا در کنار نشریه در نظر داریم کتابهای ذیل را به صورت پستی خدمت دوستان ارسال نماییم. دوستانی که مایل به تهیه کتابهای ذیل می باشند، میتوانند کتابهای ذیل را  با پرداخت هزینه در کنار نشریه دریافت نمایند.

1-     کتاب « اخلاق پیامبر و اخلاق ما» ؛ نوشته استاد جلال رفیع

سالهاست که غرب در مواجه با دین مبین اسلام، رویه ی تخریب و ایجاد هراس را در پیش گرفته است. و در سال های اخیر رسانه های غربی صریحا پیامبر اسلام (ص) را نشانه گرفته اند. به همین بهانه، جلال رفیع یادداشت های روزانه ی «دریچه» را که در روزنامه اطلاعات می نوشت به دست انتشار سپرد تا با عنوان «اخلاق پیامبر و اخلاق ما» روانه ی بازار شود. نویسنده ی کتاب آن را این گونه توصیف می کند:« نو نگاهی است به سلوک اخلاقی پیامبر و نقد طنز آمیز خلقیات خودمان.»

بخشی از مطالب کتاب مذکور، محصول گفت وگوهایی است که سال‌ها پیش در پاریس و پکن و تهران با دینداران و بی‌دینان انجام گرفته است.

رفیع در دهه ی شصت در اطلاعات و کیهان می نوشت و نوشته هایش عموما دارای مایه ای از طنز و انتقاد شیرین بود. «یادداشت محمد و مسیح» مربوط به سفر سال 1374 پاریس است در دفاع از کیان پیامبر رحمت و بحث با پاریسی ها!«آیین مسلمانی و چین و شکن آن» هم مربوط است به سفر سال 1362 نویسنده به چین. بقیه یادداشت ها هم تهرانی هستند و عموما تلاشی در زدن تلنگری به ما. نقدی طنزآمیز بر رفتارهای خودمان و مقایسه ای میان آنچه هستیم و آنچه پیامبر اکرم (ص) بود؛ پیامبری که قرار است  قدم جای قدم هایش بگذاریم.

در بخشی از مقدمه ی کتاب می خوانیم:

... روزی پسرم پرسید: پدر!  وقتی بچه بودی، «ویدئو» و «سی دی» و «ام پی تری» و «تلویزیون» و «لپ تاپ» و «اینترنت» و ماهواره» و «بلوتوث! » هم داشتی؟ گفتم: نه. گفت: پس کودکی ات را چگونه می گذراندی؟ گفتم:حاج میرزا حبیب الله تاج ماهواره ی من بود! ربوبی و ربانی و ضمیری و ضیایی، ماهواره های من بودند! سعدی و حافظ و مولوی و خیام و فردوسی، ماهواره های من بودند!

...این کتاب، آلبوم آوازهای غرق شدگان است.آواز خون پشت پنجره یعنی نویسنده این کتاب، اگر از انواع نفس پرستی ها و بت پرستی ها و سرمستی ها و بدمستی ها فریاد میزند، در واقع تجربه های غرق شذن خود را به آواز و فریاد تبدیل کرده است.(ملودی غرق شدن!).می خواهد به تجربه بگوید:دین اگر دین است باید برای نجات آدمی از این غرقابه ها به کار آید.باطن دین همین است.در غیر این صورت پوسته ای خواهد بود و بس.پوسته ی بی هسته ای در عصر مدرنیته!

پس جای تعجب نیست اگر در فهرست فصل ها و سرفصل های کتاب حاضر، این عناوین را هم می خوانید: ماهواره های من!، محمد و مسیح، آیین مسلمانی و چین و شکن آن، رؤیای ملیکا، جوهر مشترک ادیان، خانه دوست کجاست؟ از مدنیه عصر تو تا مدنیه عصر من، در فضائل و مناقب ریاکاری(!)، چریدن در مرتع آبروی دیگران، ستار العیوب و عباسقلی خان، اخلاق خیابانی در کوچه های کافرستان، افسانه ای به نام وفاداری(!)، عشق و انتخاب، دین و آزادی، آزمون عقل، نامه ها و پاسخنامه ها.

انتشارات اطلاعات، چاپ اول این کتاب را در 1390 با قیمت 4000 تومان منتشر کرده است.

2-     رمان « کمی دیرتر » ؛ نوشته استاد سید مهدی شجاعی

جدیدترین رمان سید مهدی شجاعی با عنوان « کمی دیرتر» روی پیشخوان کتابفروشی‌ها نشسته است. این اثر که از چهار فصل زمستان، پاییز، تابستان و بهار تشکیل شده، نگاهی است متفاوت و نقادانه به فضای انتظار جامعه امروز.

رمان با یک اتفاق شگفت و غریب آغاز می‌شود، جشن نیمه‌شعبان و مجلسی پرشور و بسیاری که فریاد «آقا بیا» سرداده‌اند... در این میان جوانی و فریادی که: «آقا نیا... » این شروع جذاب ما را با شخصیت‌هایی آشنا می‌کند که همه مدعی‌ انتظارند اما وقتی هنگام عمل می‌رسد و هنگامه عمل به شعارها می‌رسد، آن نمی‌کنند که می‌گفتند. رمان در فضایی مکاشفه‌گونه و بی‌زمان پیش می‌رود و مواجه همه آدم‌ها را می‌بینیم با قصه ظهور... و کشف چرایی «آقا نیا»ی جوان. شجاعی در این رمان همه اقشار و همه آدم‌ها را با بهانه‌هایشان برای نخواستن امر ظهور، دقیق و ظریف معرفی می‌کند. تا آنجاکه حتی به راوی هم رحم نمی‌کند و در فضایی بسیار بدیع، خودش را هم در معرض این امتحان می‌گذارد.

 نویسنده در «کمی‌ دیرتر» همه آفت‌های انتظار را با شخصیت‌های قصه‌اش برای مخاطب روایت نمی‌کند، بلکه به تصویر می‌کشد و نشانش می‌دهد... انسان‌های مدعی انتظار و منتظر ظهور غریبه نیستند؛ خودمانیم و شجاعی در رمانش به خوبی به این زبان دست یافته که وقتی از هر قشر و صنف و گروهی یک نمونه آورده با مصادیق کار ندارد و در پی اثبات شمول ادعایش است. نویسنده در پایان همه موشکافی‌هایش در نقد منتظران به دنبال آن است که مخاطب منتظر واقعی را بشناسد و ببیند که انتظار به فریادهای بلند «آقا بیا» نیست؛ به دلی است که برای حضرت می‌تپد و اخلاصی که میان زندگی جاری است و آقایی که خودش به دیدار منتظرانش می‌آید...

انتشارات نیستان، رمان « کمی دیرتر »  را در  سال 1390 با قیمت 7500 تومان روانه بازار کرده است.

3-    رمان «قیدار» ؛ نوشته رضا امیرخانی

کتاب «قیدار» تازه‌ترین رمان رضا امیرخانی است که توسط انتشارات افق منتشر شده است.

ماجرای رمان قیدار درباره شخصیتی به نام قیدار است. قیدار گاراژ بزرگی در تهران دارد با کلی خدم و حشم و راننده و کامیون. ماجرا از عقد قیدار با شهناز شروع می‌شود که مرسدس آلبالویی قیدار به سمت اصفهان و قبر مرحوم پدر شهلا می‌روند. شهلا از گذشته‌اش پشیمان و نقاط مبهمی در زندگیش وجود دارد که اندک اندک با پیش رفتن قصه روشن‌تر می‌شود.

فصل‌های کتاب قیدار به نام مرکبی نام گذاری شده که قیدار در آن فصل سوار آن است.

مرسدس کوپه کروک البالویی متالیک، تاکسی فیات کبریتی دویست و دو، اسب اینترنشنال، موتور و سپای فاق گلابی، هجده چرخ اتاق‌دار، پلیمورث کورسی سیب فروش‌، اف اف ـ هشتاد و پنج عینکی شیشه شکسته، گاومیش دوازده سیلندر، براق، مرکبی آسمانی، سپید رنگ با گوشی لرزان عنوان فصل‌های کتاب هستند.

در قسمتی از کتاب می‌خوانیم:

قیدار ناگهان از جا بلند می‌شود و می‌زند تخت سینه هاشم یک کتی. هاشم پس پس می‌رود و می‌خورد تخت دیوار. قیدار داد می‌کشد سرش:

به تو می‌گفتم شامورتی بازی. شامورتی باز فحش نبود، اما خبر بیار فحش است. حالا شده‌ای خبر بیار گاراژ قیدار؟! گاراژ قیدار حصن است. حصن قیدار. خبر گاراژ  قیدار
هم مثل تریلی قیدار است، مثل کامیون قیدار است؛ مال خود قیدار است. مال قیدار است چه پشت خلا باشد، چه پیش دفتر، بعد عمری هم سفره‌گی، خبر گاراژ من را می‌آورید پیش نامحرم؟! پنجم نفری آمده‌اید اینجا خبر فروشی؟!

 پنج نفری حسابی بور شده‌اند ناصر زرنگ‌تر است و باقی را جمع می‌کند و می‌بردشان کنار در دادگاه بعد آرام به قیدار می‌گوید:  ـ قیدار خان! اعتیادش ثابت نشود، قسر در می‌رود.

انتشارات افق کتاب «قیدار» را در 296 صفحه با قیمت 9000 تومان منتشر کرده است.

4-    کتاب« باید رفت» ؛ محمدرضا زایری

این کتاب، یکی از سه کتابی است که به تازگی از آقای زایری منتشر شده است و در مراسمی با حضور باحضور علی اکبر اشعری، سیدمهدی شجاعی، حسام الدین آشنا، رضا امیرخانی، علی ذوعلم و جمعی دیگر از نویسندگان و کارشناسان فرهنگی در فرهنگسرای ارسباران رونمایی شد.

زائری در کتاب"باید رفت" خواسته است پیام ارزشمند و مهم فرهنگ و تمدن عظیم اسلامی ایران را به زبانها و لهجه‌های گوناگون بیان کند و برای تقابل با چالشها و پرسشهای متنوع و تازه می‌کوشد. اینکه می‎گوید نمی‎توان نشست و نمی‎توان برای سستی و تنبلی بهانه تراشید، نمی‎توان ترس از اقدام را توجیه کرد. باید رفت میان خون و ازپای فتاده و مردانه... باید رفت و چگونه رفتن را باید از راه پرسید

سیدمهدی شجاعی در یادداشتی که برای مراسم رونمایی از سه اثر محمد رضا زایری («باید رفت»، «حجاب بی حجاب» و« نمایندگی مجاز»  ) نوشته بود یادآور می شود: سه کتاب اخیر محمدرضا زائری آن‌قدر ارجمند هست که به خاطر تألیف آن‌ها باید به وی دست مریزاد گفت. نه تنها این سه اثر؛ بلکه همه آثار محمدرضا زائری را تأثیرگذار می‌دانم. البته این‌ها را همه توان و قابلیت‌های نویسنده این آثار نمی‌دانم؛ بلکه معتقدم بخشی از قابلیت‌های زائری ظهور یافته است و امید که در ادامه شاهد تحقق توانمندی‌ها و قابلیت‌های بسیار زیاد او باشیم. به اعتقاد من، محمدرضا زائری را باید 20 سال دیگر دید. آن‌چه امروز می‌بینیم، قله‌های یک کوه یخ است که بخش زیادی از آن در اقیانوس پنهان شده است و این ادعا از جنس پیش‌گویی و پیش‌بینی نیست

این کتاب ازسوی انتشارات آرما با قیمت ۴۵۰۰ تومان منتشر شده است.

روش تهیه

از دوستانی که علاقه مند به تهیه ی نشریه و کتابها هستند تقاضا میشود مبلغ موارد درخواستی خود را به حساب ذیل واریز نموده و  موارد درخواستی، آدرس پستی خود و مبلغ واریز شده را به صورت کامنت خصوصی در قسمت نظرات وبلاگ قرار دهند.

مهلت درخواست سفارش نشریه و کتابها، حداکثر تا روز جمعه 26 خرداد 91 می باشد.

شماره دوم نشریه به همراه مستند دومین اردوی مشهد ( بهار 1391 ): 8000 تومان

کتاب «اخلاق پیامبر و اخلاق ما » آقای جلال رفیع: قیمت پشت جلد: 4000 تومان

کتاب«کمی دیرتر» ؛ سید مهدی شجاعی: قیمت پشت جلد: 7500 تومان

کتاب « قیدار» ؛ رضا امیرخانی: قیمت پشت جلد: 9000 تومان

کتاب « « باید رفت» ؛ محمدرضا زایری : قیمت پشت جلد: 4500 تومان

شماره اول نشریه هیئت ( پاییز 1390 ): 7000 تومان

هزینه پستی: به صورت میانگین 1500 تومان

شماره حساب ٠٣٢٨۴٩٣١۴٠٠٠٨ بانک ملی (سیبا) یا شماره کارت
2114-5324-9911-6037 به نام آقای حسین افسری

/ 22 نظر / 91 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جواد نادعلی

سلام خواهشمند است نشریه را برای ما هم در نظر بگیرید سفر مشهد یادش به خیر ! از دست اندرکاران عزیز ممنون

مهدی ابوفاضلی

سلام برای من هم یک جلد کنار بگذارید

هادی اسماعیلی

سلام وخسته نباشید.. برای من هم نشریه و مستند همراه و باید رفت و اخلاق پیامبر و اخلاق ما رو بی زحمت کنار بگذارین . حق نگهدارتون...

آقای نوازی

با سلام بنده هم یه جلد نشریه و مستنده اردو رو میخوام

علیرضا سیف اللهی

با سلام لطفا برای من هم "نشریه و مستند همراه" و کتاب "باید رفت" را در نظر بگیرید. متشکرم.

میعاد فرهمند

با سلام با تشکر از زحمات دوستان،لطفا یه جلد نشریه و کتاب اخلاق پیامبر و اخلاق ما و کمی دیرتر برای بنده کنار بذارید

زائری

با سلام مجدد ببخشید یادم رفته بود بنویسم که برای من هم لطف کنید یک دونه "نشریه و مستند همراه" رو در نظر بگیرید. راستش فکر میکردم برای امتحاناتم که می آم تهران دوستان رو میبینم و حضوری میگم. امیدوارم برای این خواهش دیر نشده باشه... یاعلی مددی

اصغری

باسلام وخداقوت به همه دوستانی که زحمت می کشند،لطفا یک نسخه نشریه همراه بامستنداردورا برای اینجانب ارسال فرمایید.سپاسگزارم.

بابک فرهمندشاد

آقای غفار زاده از خادمین هیئت در قسمت تدارکات و پشتیبانی حال مساعدی ندارند دوستانی که ایشون رو می شناسن با یه تماس دلشون رو شاد کنن 04113359674

حسینی

سلام تازه نشریه دستم رسیده ، هنوز به جز مطالب خودم! مطلب دیگه اش رو نخوندم از همه بچه ها علی الخصوص خودم تشکر می کنم فقط تو چند دقیقه اول یه چیزی خیلی جلب توجه می کنه : طراحی این شماره فوق العاده است ، واقعا فوق العاده است جا داره از طراح ، صفحه آرا و کلن هرکسی که تو کارهای گرافیکی کمک کرده تشکر کنم واقعا دستتون درد نکنه بیاید این نشریه رو تو ابعاد وسیع چاپ و پخش کنیم نظرتون چیه؟