تبدیل امام به تاریخ خیانت است!

متن ذیل از وبلاگ غلامعلی رجایی به عنوان پست مهمان انتخاب شده است.

باز سالروز ارتحال ملکوتی امام فرا رسید و سیل واژه ها و خاطره ها به من هجوم می آورند و من درمانده تر از همیشه در زمانه ای که لحظه به لحظه از سیره آن عزیز همیسشه عزیز دورتر می شویم - که نمونه اش دفن شبانه هاله سحابی رحمه الله علیهاست - نمی دانم از خمینی چه باید بنویسم که قلم و آنکه این امانت را به من و امثال من سپرد مرا لعنت نکند !

بارها گفته ونوشته ام که اگراجازه بدهیم امام تاریخ بشود و اگر با رویکردی که بعضی از ما در تبیین سیره ایشان داریم امام را تبدیل به تاریخ بکنیم به امام و مردم خیانت کرده ایم.

تبدیل امام به تاریخ یعنی اینکه حضرت خمینی کی به کجا رفت وکجا نشست وچگونه راه رفت و چه سان وبا چه کسی غذا خورد و چه گفت وچه خورد و چه شنید وکی خوابید و کی خندید وکی به خشم آمد وکی از خواب برخاست وکی به نمازایستاد و چه عطر و ادوکلنی زد و...

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٥


علامت سبک نشمردن

یک شب ساعت هفت بود که رفتم منزل امام. وقتی خلاصۀ اخبار را شنیدم بعد با عجله گفتم بلند شوم نمازم را بخوانم. وقتی نمازم را خواندم و برگشتم خدمت امام، آقا گفتند: من احساس میکنم مسؤولم اگر به تو نگویم. من مطلبی را میخواهم به تو بگویم - فکر میکنم دستشان را زدند روی سینۀشان- گفتند اگر نگویم میترسم مسؤول باشم. شما چرا اینقدر اهمال می کنی به نمازت؟
گفتم: من بیرون بودم، دانشکدۀ علوم بودم. بعد از آنجا هم جای دیگری رفتم، بعد از آنجا به منزل آمده ام.
امام گفتند: نه، برنامه ات را جوری تنظیم کن که نمازت اوّل وقت باشد. می دانی نماز ستون دین است و اگر نماز قبول نشود به هیچ عبادتی نگاه نمیکنند.
من گفتم: خداوند وقت وسیع برای ما قرار داده است؛ ما خودمان نباید ضیقش کنیم. من فکر می کنم اهمال به این است که ما گاهی بخوانیم و گاهی نخوانیم؛ نه اینکه به اصطلاح نماز در اوّل مغرب نباشد و ساعت هفت و نیم یا هشت باشد.
ولی امام گفتند: نخیر، عدم اهمال و خفیف نشمردن به این است که شما هر کجا هستید نماز اوّل وقتتان را بخوانید. آن وقت یک مثالی از یک فردی زدند -که
اسم او در خاطرم نیست- آقا می گفتند یک کسی اینطور بوده که در خیابان اگر داشت می رفت و صدای اذان را می شنید از ماشین پیاده می شد، کنار خیابان نمازش را میخواند.

زهرا مصطفوی/ برداشتهایی ازسیرۀ امام خمینی ج٣/ ص ۶٨

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۳